Koka kartes diagramma ir daudzu taisnstūru kolāža, kur katra taisnstūra izmērs ir proporcionāls kategorijas vērtībai, ko tas attēlo, un kopējais laukums veido vienu veselumu.

Katra taisnstūra lielumu nosaka kategorijas vērtība, tāpēc koka kartes diagrammu nevar izmantot, lai parādītu nulles vai negatīvas vērtības, un visām vērtībām kopā jāveido viens jēgpilns veselums. Iespēja parādīt ļoti daudz kategoriju nelielā platībā ir koka kartes diagrammas priekšrocība. Vienīgais ierobežojums ir taisnstūru minimālais izmērs, kuru var salasāmi marķēt, vai arī mazākajām vērtībām marķējums nav svarīgs.

Taisnstūri koka kartes diagrammā ir sakārtoti pēc izmēra, sākot ar lielāko augšējā kreisajā stūrī un beidzot ar mazāko apakšējā labajā stūrī. Šī secība tiek atkārtota katram no hierarhiju veidojošajiem taisnstūriem, ja tajos ir sīkāks iedalījums. Koka kartes diagrammu izmanto, lai attēlotu hierarhisku datu kopu, kurā katrā no līmeņiem var būt dažāds iedalījums un kategoriju skaits.

Koka kartes diagrammas būtiskākais aspekts ir hierarhiska datu kopas struktūra, kur katrs no taisnstūriem jeb koka zariem var tikt sadalīts vēl sīkākos taisnstūros, parādot gan kategoriju hierarhiju, gan savstarpējās proporcijas.

1. Kad izmantot koka kartes diagrammu?

Lai attēlotu attiecības starp daudzām kategorijām, kas veido vienu veselumu. Kategoriju precīzs salīdzinājums nav svarīgs.

Ieteikumi

  1. Koka kartes diagrammās ir sarežģīti nomarķēt mazākos taisnstūrus, tāpēc šis diagrammas veids biežāk ir lietots digitālā vidē, kur lietotājs var noklikšķināt uz segmenta vai pārvietoties ar peles kursoru, lai apskatītu šīs vērtības.
 
  1. Ja kategoriju vērtības daudz neatšķiras, koka kartes diagrammu  veidos gandrīz identiska izmēra taisnstūri, kurus salīdzināt būs sarežģīti. Šādos gadījumos stabiņu vai joslu diagramma varētu būt labāks variants.
 

Bieži pieļautas kļūdas

Taisnstūri koka kartes diagrammā nav sakārtoti secīgi pēc izmēriem, un tas apgrūtina salīdzināšanu.

Piemēri