Atrasti 6 rezultāti
Lejupielādēt: csv, xlsx, xml
  • A Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība Apraksts
    Šajā sadaļā ietilpst augu un dzīvnieku izcelsmes dabas resursu izmantošana, kas ietver kultūraugu audzēšanu, dzīvnieku audzēšanu, kokmateriālu ieguvi, kā arī citu augu, dzīvnieku vai dzīvnieku izcelsmes pirmproduktu ieguvi to audzēšanas vietās vai to dabiskajā vidē.
  • B Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde Apraksts

    Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde ietver dabisko cieto (akmeņogles un rūdas), šķidro (nafta) vai gāzveida (dabasgāze) derīgo izrakteņu ieguvi. Ieguvi var veikt, izmantojot dažādas metodes, piemēram, veicot derīgo izrakteņu ieguvi pazemes atradnēs vai karjeros, izmantojot urbumus, veicot zemūdens derīgo izrakteņu ieguvi utt.
    Šī sadaļa ietver palīgdarbības, kuru mērķis ir neapstrādāto izrakteņu sagatavošana realizācijai, piemēram, drupināšanu, smalcināšanu, attīrīšanu, žāvēšanu, šķirošanu, rūdu bagātināšanu, dabasgāzes sašķidrināšanu un cietā kurināmā granulēšanu. Šīs darbības bieži veic attiecīgo izrakteņu ieguves uzņēmumi un/vai citi tuvumā esoši uzņēmumi.
    Derīgo izrakteņu ieguve tiek klasificēta nodaļās, grupās un klasēs, pamatojoties uz galveno ražoto derīgo izrakteni. Uz degizrakteņu (akmeņogles, lignīts (brūnogles), nafta, gāze) ieguvi un izstrādi attiecas 05. un 06. nodaļa, uz metāla rūdām, dažādiem minerāliem un karjeros iegūstamiem derīgajiem izrakteņiem attiecas 07. un 08. nodaļa.
    Dažas šīs sekcijas tehniskās operācijas, piemēram, ogļūdeņraža ieguvi, var veikt specializētas ražotnes, kā rūpniecisku pakalpojumu, kas tiek klasificēts 09. nodaļā.
    Šajā sadaļā neietilpst:
    – iegūto derīgo izrakteņu apstrāde, sk. C sadaļu (Apstrādes rūpniecība);
    – iegūto derīgo izrakteņu izmantošana bez turpmākas pārveides būvniecības mērķiem, sk. F sadaļu (Būvniecība);
    – dabiskā avota ūdens un minerālūdens iepildīšana pudelēs pie avotiem un urbumiem, sk. klasi 11.07;
    – konkrētu augšņu, iežu un minerālu drupināšana, smalcināšana vai cita veida apstrāde, ko neveic saistībā ar ieguves rūpniecību un karjeru izstrādi, sk. grupu 23.9.

  • C Apstrādes rūpniecība Apraksts

    Apstrādes rūpniecība ietver materiālu, vielu vai sastāvdaļu fizisku vai ķīmisku pārveidošanu par jauniem produktiem, kaut gan to nevar izmantot kā vienīgo vispārējo kritēriju apstrādes rūpniecības definēšanā (sk. piezīmi turpmāk par atkritumu pārstrādi). Pārveidotie materiāli, vielas vai sastāvdaļas ir izejvielas, kas ir lauksaimniecības, mežsaimniecības, zivsaimniecības, ieguves rūpniecības vai karjeru izstrādes produkcija, kā arī citu ražošanas darbību produkti. Preču būtiska pārveidošana, atjaunošana vai rekonstrukcija pārsvarā tiek uzskatīta par apstrādes rūpniecību.
    Apstrādes rūpniecībā ražots produkts var būt gan gatavs tūlītējai lietošanai vai patēriņam, gan būt kā pusfabrikāts tālākai apstrādei. Piemēram, alumīnija bagātināšanas produkts ir izejmateriāls alumīnija ražošanā; tas savukārt, ir izejmateriāls alumīnija stiepļu ražošanai, bet alumīnija stieples ir izejmateriāls rūpniecisko vadu ražošanai.
    Iekārtu un aprīkojuma specializēto detaļu un sastāvdaļu, kā arī to piederumu un aksesuāru ražošana parasti tiek klasificēta tajā pašā klasē, kurā klasificē to iekārtu un aprīkojuma ražošanu, kurām ir paredzētas detaļas un piederumi. Iekārtu un aprīkojuma nespecializētu detaļu un sastāvdaļu, piemēram, motoru, virzuļu, elektromotoru, elektrisko iekārtu, vārstu, zobratu, rullīšu gultņu ražošana tiek klasificēta attiecīgajā ražošanas klasē, neņemot vērā iekārtas un aprīkojumu, kurā šos izstrādājumus var iekļaut. Tomēr specializētu detaļu un piederumu ražošana, lejot vai presējot (štancējot) plastmasas materiālus, ietilpst grupā 22.2.
    Gatavu izstrādājumu sastāvdaļu montāžu uzskata par ražošanu. Tā ietver gatavu izstrādājumu montāžu, izmantojot pašražotas vai iepirktas detaļas.
    Atkritumu reģenerācija, t.i., atkritumu pārstrāde par otrreizējām izejvielām, ir klasificēta grupā 38.3 (Otrreizējā pārstrāde). Lai gan tā var ietvert fiziskus vai ķīmiskus pārveidojumus, tā nav uzskatāma par apstrādes rūpniecības daļu. Tiek uzskatīts, ka šo darbību galvenais mērķis ir atkritumu apstrāde vai pārstrāde, un tāpēc tās ir klasificētas E sadaļā (Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija). Tomēr jaunu galaproduktu ražošana (atšķirībā no otrreizējām izejvielām) tiek klasificēta kā ražošana, pat ja šajos procesos atkritumus izmanto kā izejmateriālu. Piemēram, sudraba ražošanu no fotofilmu pārpalikumiem uzskata par ražošanas procesu.
    Rūpniecisko, komerciālo un līdzīgu iekārtu un aprīkojuma specializētā apkope un remonts pārsvarā ir klasificēti 33.nodaļā (Iekārtu un ierīču remonts un uzstādīšana). Tomēr datoru un individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remonts ir klasificēts 95. nodaļā (Individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remonts), bet mehānisko transportlīdzekļu remonts ir klasificēts 45. nodaļā (Automobiļu un motociklu vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un remonts).
    Iekārtu un aprīkojuma uzstādīšana, ja to veic kā specializētu darbību, ir klasificēta klasē 33.20.
    Piezīme. Reizēm var būt neskaidras robežas starp apstrādes rūpniecību un citām klasifikācijas sadaļām. Parasti darbības, uz kurām attiecas pārstrādes rūpniecības sadaļa, ietver materiālu pārveidošanu par jauniem izstrādājumiem. To izlaide ir jauns izstrādājums. Tomēr jauna izstrādājuma definīcija var būt nedaudz subjektīva. Precizēšanai NACE klasifikācijā par pārstrādes rūpniecību tiek uzskatītas šādas darbības:
    – svaigu zivju apstrāde (austeru lobīšana, zivju filejas atdalīšana), ko neveic uz zvejas kuģiem, sk. klasi 10.20;
    – piena pasterizēšana un iepildīšana pudelēs, sk. klasi 10.51;
    – ādu apstrāde, sk. klasi 15.11;
    – koksnes apstrāde uzglabāšanai, sk. klasi 16.10;
    – iespieddarbi un ar to saistītās palīgdarbības, sk. grupu 18.1;
    – riepu protektoru atjaunošana, sk. klasi 22.11;
    – liešanai sagatavota betona ražošana, sk. klasi 23.63;
    – metāla elektrogalvanizācija, pārklāšana un termiskā apstrāde, sk. klasi 25.61;
    – iekārtu rekonstrukcija vai pārveidošana (piemēram, automobiļu dzinēji), sk. klasi 29.10.
    Tomēr ir darbības, kas, kaut arī dažkārt ir saistītas ar pārveidošanas procesiem, ir klasificētas citās NACE sadaļās (citiem vārdiem sakot, tās nav klasificētas kā apstrādes rūpniecība). Tās ir šādas:
    – mežistrāde, kas tiek klasificēta A sadaļā (Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība);
    – tūlītējai lietošanai paredzētu ēdienu sagatavošana patērēšanai uz vietas klasificējama 56. nodaļā (Ēdināšanas pakalpojumi);
    – lauksaimniecības produktu bagātināšana, kas tiek klasificēta A sadaļā (Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zvejniecība);
    – rūdu un citu minerālu bagātināšana, kas tiek klasificēta B sadaļā (Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde);
    – būvelementu un konstrukciju montāža būvlaukumā, kas tiek klasificēta F sadaļā (Būvniecība);
    – lielkravu sadalīšana un pārdalīšana mazākās partijās, ietverot iesaiņošanu un pārpakošanu, vai tādu produktu iepildīšanu pudelēs kā dzērieni vai ķīmiskas vielas; metāllūžņu šķirošana; krāsu jaukšana un metālu griešana pēc klienta pasūtījuma; apstrāde, kuras gaitā netiek iegūta atšķirīga prece, tiek klasificēta G sadaļā (Vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība; automobiļu un motociklu remonts).

    • 10 Pārtikas produktu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības produktu pārstrāde par pārtikas produktiem vai dzīvnieku barību, kā arī dažādu tādu starpproduktu ražošana, kurus tieši neizmanto pārtikas produktiem. Veicot šo darbību, bieži tiek saražoti saistītie produkti ar lielāku vai mazāku vērtību (piemēram, jēlādas, ko iegūst pēc dzīvnieku nokaušanas, vai lopbarības rauši, ko iegūst no eļļas augu produktiem).
      Darbības šajā nodaļā grupētas atbilstoši pārstrādājamo produktu veidiem: gaļas, zivīm, augļiem un dārzeņiem, taukiem un eļļas, piena, graudu malšanas produktiem, dzīvnieku barības un citiem pārtikas produktiem.
      Ražošanu var veikt uz sava rēķina, kā arī trešo personu vajadzībām, piemēram, lopu kaušana pēc pasūtījuma.
      Par ražošanu tiek uzskatītas arī dažas darbības uzņēmumos, kuru pamatdarbība nav rūpniecība (piemēram, tās, ko veic maiznīcās, konditorejas izstrādājumu veikalos, gatavu gaļas izstrādājumu veikalos u.c., kas pārdod savu produkciju), kaut gan ražotāju veikalos notiek šo produktu mazumtirdzniecība. Tomēr, ja apstrāde ir minimāla un tās gaitā netiek veikta reāla pārveidošana, vienība tiek klasificēta mazumtirdzniecībā vai vairumtirdzniecībā (G sadaļā).
      Tūlītējai lietošanai paredzētu ēdienu sagatavošana patērēšanai uz vietas klasificējama 56. nodaļā (Ēdināšanas pakalpojumi).
      Dzīvnieku barības ražošana no kaušanas atlikumiem vai blakusproduktiem tiek klasificēta grupā 10.9, tajā pašā laikā  pārtikas un dzērienu atkritumu pārstrāde par otrreizējām izejvielām tiek klasificēta grupā 38.3, bet pārtikas un dzērienu atkritumu izvietošana – klasē 38.21.
      Šī nodaļa neattiecas uz maltīšu pagatavošanu tūlītējai lietošanai, piemēram, restorānos.

    • 11 Dzērienu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst dzērienu ražošana, piemēram, bezalkohola dzērienu un minerālūdens ražošana, alkoholisko dzērienu ražošana, izmantojot galvenokārt fermentāciju, alus un vīna ražošana, un destilētu alkoholisko dzērienu ražošana.
      Šajā nodaļā neietilpst:
      – augļu un dārzeņu sulu ražošana, sk. klasi 10.32;
      – piena dzērienu ražošana, sk. klasi 10.51;
      – kafijas, tējas un mate produktu ražošana, sk. klasi 10.83.

    • 12 Tabakas izstrādājumu ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst tabakas kā lauksaimniecības produkta pārstrāde par produktu, kas piemērots galapatēriņam.
    • 13 Tekstilizstrādājumu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst tekstilšķiedru sagatavošana un vērpšana, kā arī auduma aušana, audumu un gatavo apģērbu apdare, gatavo tekstilizstrādājumu (piemēram, gultas veļas, dvieļu, segu, grīdsegu, virvju u.c.), izņemot apģērbu, ražošana. Dabisko šķiedru audzēšana ir iekļauta 01. nodaļā, savukārt mākslīgo šķiedru ražošana ir ķīmisks process, kas klasificējams klasē 20.60. Apģērbu ražošana ir iekļauta 14. nodaļā.

    • 14 Apģērbu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst visu veidu apģērbu un to piederumu (piemēram, virsdrēbju, vīriešu, sieviešu un bērnu apakšveļa, darba, ielu vai ikdienas apģērbu) šūšana (tai skaitā arī pēc individuāla pasūtījuma) no visa veida materiāliem (piemēram, ādas, tekstilauduma, adīta vai tamborēta auduma). Netiek nošķirti pieaugušo un bērnu apģērbi vai modernie un tradicionālie apģērbi. 14. nodaļā ietilpst arī kažokādu rūpniecība (kažokādas un apģērbi).

    • 15 Ādas un ādas izstrādājumu ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst kažokādu apretēšana un krāsošana, jēlādu pārveidošana par ādu, veicot miecēšanu vai kaltēšanu un ādas apstrādāšanu, iegūstot produktus galapatēriņam. Tā ietver arī līdzīgu izstrādājumu ražošanu no citiem materiāliem (mākslīgā āda vai ādas aizstājēji), piemēram, gumijas apavu, ceļojuma piederumu u.c. izstrādājumu ražošanu. Izstrādājumi, kas ražoti no ādas aizstājējiem, ir iekļauti šajā nodaļā, jo tos ražo līdzīgi ādas izstrādājumiem (piemēram, ceļojuma piederumi), un bieži tos ražo tajā pašā uzņēmumā.
    • 16 Koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošana, izņemot mēbeles; salmu un pīto izstrādājumu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst tādu koka izstrādājumu ražošana kā kokmateriāli, saplāksnis, finieris, koka tara, parketa dēlīši, koka spāres un rūpnieciski ražotas saliekamās koka ēkas. Ražošanas procesi ietver zāģēšanu, ēvelēšanu, frēzēšanu (šķērsevelēšanu), laminēšanu un koka izstrādājumu montēšanu, sākot no baļķiem, ko sagriež klučos vai citādas formas kokmateriālos, ko vēl pēc tam var griezt vai profilēt ar virpām vai citiem ēvelēšanas un profilēšanas instrumentiem. Kokmateriālus vai citas pārveidotās koka veidnes var tālāk ēvelēt vai slīpēt un samontēt par galaproduktiem, piemēram, koka tarai.
      Izņemot kokmateriālu zāģēšanu, šī nodaļa ir iedalīta, galvenokārt ņemot vērā specifiskos ražotos produktus.
      Šī nodaļa neietver mēbeļu ražošanu (grupa 31.0) vai koka konstrukciju un līdzīgu izstrādājumu uzstādīšanu (klases 43.32, 43.33, 43.39).

    • 17 Papīra un papīra izstrādājumu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst celulozes, papīra un papīra izstrādājumu ražošana. Šo izstrādājumu ražošana ir apvienota, jo veido vertikāli saistītu rūpnieciskās ražošanas procesu sēriju – katra klasificējamā vienība bieži veic vairāk nekā vienu darbību.
      Galvenokārt tiek veiktas trīs darbības. Celulozes ražošana ietver celulozes šķiedru atdalīšanu no pārējās koksnes vai izlietotā papīra izšķīdināšanu un tipogrāfijas krāsas atdalīšanu, kā arī reaģentu sajaukšanu nelielā daudzumā, lai pastiprinātu šķiedru sasaisti. Papīra ražošanas procesā celuloze tiek izlieta uz kustīga stiepļu režģa, izveidojot nepārtrauktu klājumu. Papīra izstrādājumi tiek ražoti no papīra un citiem materiāliem pielietojot dažādu pārveidošanas tehnisku paņēmienu metodes.
      Papīra izstrādājumi var būt apdrukāti (piemēram, tapetes, iesaiņojamais papīrs u.c.), ja vien iespiešana nav galvenais mērķis.
      Celulozes, papīra un kartona ražošana ruļļos vai loksnēs tiek klasificēta grupā 17.1, bet pārējās klases ietver papīra tālāko pārstrādi un papīra izstrādājumu ražošanu.

    • 18 Poligrāfija un ierakstu reproducēšana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst tādu produktu iespiešana kā laikraksti, grāmatas, periodiskie izdevumi, veidlapas, apsveikuma kartes un līdzīgi materiāli, kā arī ar to saistītās palīgdarbības, piemēram, grāmatsiešana, attēlu klišeju veidošanas pakalpojumi un datu attēlu veidošana. Šajā nodaļā ietvertās palīgdarbības ir poligrāfijas rūpniecības neatņemama sastāvdaļa, un produktu (iespiedplati, iesietu grāmatu vai datora disku vai datni), kas ir daļa no poligrāfijas rūpniecības, gandrīz vienmēr nodrošina, izmantojot šīs darbības.
      Poligrāfisko darbību tehnoloģiskie procesi, ko veic iespiešanā, ietver dažādas metodes attēla pārnešanai no plates, ekrāna vai datora datnes uz kādas virsmas, piemēram, papīra, plastmasas, metāla, tekstilizstrādājumiem vai koka. Visizplatītākā no šīm metodēm ir attēla pārnešana uz virsmu no plates vai ekrāna, veicot litogrāfisku iespiedumu, dobspiedumu, rastrēšanu vai fleksogrāfiju. Bieži izmanto datora datni, lai tieši “iedarbinātu” iespiešanas mehānismu un radītu attēlu, vai elektrostatisku vai cita veida aprīkojumu (digitālā vai bezuzsitiena druka).
      Kaut gan iespiešanu un izdevējdarbību var veikt viens un tas pats uzņēmums (piemēram, laikrakstu izdošanā utml.), pieaug tendence šīs atšķirīgās darbības veikt dažādos uzņēmumos.
      Šajā nodaļā ietilpst arī tādu ierakstīto informācijas līdzekļu reproducēšana kā kompaktdiski, videoieraksti, programmatūra uz diskiem vai lentēm, ieraksti u.c.
      Šī nodaļa neattiecas uz izdevējdarbību (sk. J sadaļu).
       

      • 18.1 Poligrāfija un ar to saistītas palīgdarbības Apraksts
        Šajā grupā ietilpst tādu produktu iespiešana kā laikraksti, grāmatas, periodiskie izdevumi, veidlapas, apsveikuma kartes un citi materiāli, kā arī ar to saistītās palīgdarbības, piemēram, grāmatsiešana, attēlu klišeju veidošanas pakalpojumi un datu attēlu veidošana. Iespiešanu var veikt, izmantojot dažādas metodes un uz dažādiem materiāliem.
        • 18.11 Laikrakstu iespiešana Apraksts

          Šajā klasē ietilpst arī:
          – citu periodisko izdevumu iespiešana, kurus izdod vismaz četrreiz nedēļā.
          Šajā klasē neietilpst:
          – iespieddarbu publicēšana, sk. grupu 58.1;
          – dokumentu fotokopēšana, sk. klasi 82.19.

        • 18.12 Cita veida izdevumu iespiešana Aizvērt
          Šajā klasē ietilpst: – žurnālu un citu periodisko izdevumu iespiešana, kurus izdod retāk nekā četrreiz nedēļā; – grāmatu un brošūru, nošu un skaņdarbu partitūru, karšu, atlantu, plakātu, reklāmas katalogu, prospektu un citu iespiestu reklāmas materiālu, pastmarku, nodokļu marku, ģerboņpapīra, čeku un citu vērtspapīru, viedkaršu, albumu, dienasgrāmatu, kalendāru un citu iespiestu komerciālu materiālu, individuālā vēstuļpapīra un citu iespieddarbu iespiešana ar augstspiedi, ofsetu, rakeļa dobspiedi, fleksogrāfiju, sietspiedi un citām drukas spiedēm, kopēšanas un pavairošanas mašīnām, datoru printeriem, reljefspieduma (Braila iespieduma) mašīnām u.c. līdzekļiem, ieskaitot operatīvo poligrāfiju (quick printing); – drukāšana uz auduma, plastmasas, stikla, metāla, koka un keramikas. Iespieddarbi parasti ir aizsargāti ar autortiesībām. Šajā klasē ietilpst arī: – drukāšana uz etiķetēm  vai birkām (litogrāfija, dobspiedums, fleksogrāfija u. c.veidi). Šajā klasē neietilpst: – kancelejas piederumu (piezīmju grāmatiņu, ātršuvēju, reģistrācijas žurnālu, grāmatvedības grāmatu, veidlapu u.c.materiālu) ražošana, ja drukātā informācija nav galvenais darbības rādītājs, sk. klasi 17.23; – iespieddarbu publicēšana, sk. grupu 58.1.
        • 18.13 Salikšana un iespiedformu izgatavošana Apraksts

          Šajā klasē ietilpst:
          – salikšana, attēllikšana, elektroniskais salikums, ieskaitot skenēšanu un rakstu zīmju optisko atpazīšanu;
          – datu datņu (digitālo datu) sagatavošana multi mediju (iespiešanai uz papīra, CD-ROM, internetā) lietošanai;
          – iespiedformas sagatavošanas pakalpojumi, ieskaitot attēla un iespiedformu iestatīšanu (iespiešanas tehniskajam procesam ar augstspiedi vai ofsetspiedi);
          – cilindru sagatavošana: cilindru gravēšana vai kodināšana dobspiedumam;
          – attēla tieša pārnešana uz iespiedformu (arī fotopolimēra iespiedformas);
          – iespiedformu un matriču izgatavošana reljefa spiedei vai iespiešanai;
          – sagatavošana:
          • tehniska rakstura māksliniecisko darbu, piemēram, litogrāfijas akmeņu un koka iespiedformu, sagatavošana;
          • prezentācijas materiālu, piemēram, kodoskopu projekcijas foliju un cita veida prezentāciju formu, sagatavošana;
          • skices, uzmetumi, aplauzuma maketi u.c.;
          • paraugi.
          Šajā klasē neietilpst:
          – specializētie projektēšanas darbi, sk. klasi 74.10.

        • 18.14 Iesiešana un ar to saistītas palīgdarbības Apraksts

          Šajā klasē ietilpst:
          – iesiešana tirdzniecībai, paraugu izgatavošana un citi iespieddarbības atbalstošie pakalpojumi, piemēram, grāmatu, brošūru, žurnālu, katalogu u.c. izstrādājumu iesiešana pārdošanai un apdare, veicot locīšanu, griešanu un aplīdzināšanu, komplektēšanu, šūšanu, diegšūšanu, bezšuvuma sastiprināšanu, griešanu un vāka stiprināšanu ar aizsargslāni, līmēšanu, bloka komplektēšanu, sašūšanu, zelta iespiešanu, spirālveida šuvuma veidošanu un plastmasas stieples šuvuma veidošanu;
          – apdrukāta papīra vai kartona iesiešana un apdare, veicot locīšanu, spiešanu, urbšanu, caurumošanu, perforēšanu, spiešanas dobošanu, duršanu, līmēšanu, laminēšanu;
          – beigu apdares pakalpojumi (CD-ROM);
          – pasta sūtījumu pēcapstrādes pakalpojumi, piemēram, izpildīšana vai aplokšņu sagatavošana pēc individuāla pasūtījuma;
          – citi pēcapstrādes pakalpojumi, tādi kā spiešanas klišeju izgatavošana, gravēšana vai zīmogošana, Braila raksta veidošana.

      • 18.2 Ierakstu reproducēšana
    • 19 Koksa un naftas pārstrādes produktu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst jēlnaftas un akmeņogļu pārveide pielietojamos produktos. Galvenais tehnoloģiskais process ir naftas attīrīšana, kas ietver jēlnaftas sadalīšanu sastāvdaļās, izmantojot tādas tehniskās metodes kā krekings un destilēšana. Šajā nodaļā ietilpst arī raksturīgo produktu (piemēram, koksa, butāna, propāna, degvielas, petrolejas, degvieleļļas (mazuta) u.c.produktu) ražošana uz sava rēķina, kā arī apstrādes pakalpojumi (piemēram, naftas produktu attīrīšana pasūtītājiem).
      Šajā nodaļā ietilpst tādu gāzu ražošana kā etāns, propāns un butāns, kas radušās naftas attīrīšanas produktu ražošanas procesā.
      Šī nodaļa neattiecas uz šādu gāzu ražošanu citos uzņēmumos (klase 20.14), rūpniecisko gāzu ražošanu (klase 20.11), dabasgāzu (metāna, etāna, butāna vai propāna) ieguvi (klase 06.20) un gāzveida kurināmā ražošanu, izņemot naftas gāzes (piemēram, deggāzi, ūdens gāzi, ģeneratorgāzi, gāzes iekārtu gāzi) (klase 35.21).
      Naftas ķīmijas produktu ražošana no naftas pārstrādes produktiem ir klasificēta 20. nodaļā.

    • 20 Ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst ķīmiskos procesos pārveidotu organisko un neorganisko izejvielu pārstrāde gatavos ķīmiskos produktos. Tajā to ķīmisko pamatvielu ražošana, kuras pieder pie pirmās rūpniecības grupas, ir nodalīta no to starpproduktu un galaproduktu ražošanas, kurus iegūst, papildus apstrādājot galvenās ķīmiskās vielas, kas pieder pie pārējām rūpniecības klasēm.
    • 21 Farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst farmaceitisko pamatproduktu un farmaceitisko preparātu ražošana. Šeit ietilpst arī medicīnā izmantojamo ķīmisko un botānisko produktu ražošana.
    • 22 Gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana.
      Šai nodaļai ir raksturīgas izejvielas, ko izmanto ražošanas procesā. Tomēr tas nenozīmē, ka šajā nodaļā ir klasificēti visi produkti, ko ražo no šiem materiāliem.
    • 23 Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst ražošanas darbības, kas ir klasificētas atkarībā no ražošanā izmantotajiem minerālās izcelsmes materiāliem. Šajā nodaļā ietilpst stikla un stikla izstrādājumu ražošana (piemēram, lokšņu stikls, dobi stikla izstrādājumi, stikla šķiedras, tehniskā stikla priekšmeti u.c.), keramikas izstrādājumu, flīžu un apdedzināta māla izstrādājumu, kā arī cementa un ģipša ražošana, sākot no izejvielām līdz pat gataviem izstrādājumiem. Šajā nodaļā ietilpst arī veidota un apstrādāta akmens un citu minerālu izstrādājumu ražošana.
    • 24 Metālu ražošana Apraksts
      Šī nodaļā ietver melno un krāsaino metālu kausēšanu un/vai rafinēšanu no rūdas, lietņa vai metāllūžņiem, izmantojot elektrometalurģiskas un citas metalurģiskā procesa metodes. Šeit klasificējama arī metāla sakausējumu un augstākā labuma sakausējumu ražošana, tīriem metāliem pievienojot citus ķīmiskos elementus. Šo procesu produkts, parasti stieņu formā, tiek izmantots velmēšanā, vilkšanā un presēšanā, lai veidotu plāksnes, loksnes, sloksnes, stieņus vai stieples, caurules un dobus profilus, un izkausētā formā, lai izgatavotu lējumus un citus metāla izstrādājumus. 
    • 25 Gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst tādu metāla izstrādājumu (piemēram, detaļu, konteineru un konstrukciju) ražošana, kas veidoti no „tīrajiem metāliem”, parasti ar statisku, nekustamu funkciju, atšķirībā no nākamajām nodaļām (26. – 30.), kuras attiecas uz šādu metāla izstrādājumu kombinēšanu vai montāžu (dažkārt ar citiem materiāliem) sarežģītākos agregātos, kas, ja vien tās nav pilnīgi elektriskas, elektroniskas vai optiskas, darbojas ar kustīgām daļām.
      Šajā nodaļā ietilpst arī ieroču un munīcijas ražošana.
      Šajā nodaļā neietilpst:
      – specializēta remonta un apkopes darbības, sk. grupu 33.1;
      – specializēta šajā nodaļā klasificētu izstrādājumu ierīkošana ēkās, piemēram centrālapkures katli, sk. klasi 43.22.

    • 26 Datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst datoru, datoru perifēro iekārtu, sakaru iekārtu un tamlīdzīgu elektronisko iekārtu ražošana, kā arī šādu iekārtu sastāvdaļu ražošana. Šajā nodaļā ietverto ražošanas procesu raksturīgā iezīme ir integrālo shēmu projektēšana un izmantošana, kā arī īpašu specializētu miniaturizācijas tehnoloģiju pielietošana.
      Šajā nodaļā ietilpst arī plaša patēriņa elektronikas, mēraparatūras, testēšanas un navigācijas iekārtu, apstarošanas, elektromedicīnisko un elektroterapijas iekārtu, optisko instrumentu un aprīkojuma ražošana, kā arī magnētisko un optisko nesēju ražošana.
    • 27 Elektrisko iekārtu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst elektroenerģijas ražošanas, sadales un izmantošanas iekārtu ražošana.
      Šajā nodaļā ietilpst arī elektrisko apgaismes ierīču, signālierīču un elektrisko mājsaimniecības preču ražošana. 
      Šajā nodaļā neietilpst elektronisko iekārtu ražošana (sk. 26. nodaļu).

    • 28 Citur neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst tādu iekārtu un aprīkojuma ražošana, kas neatkarīgi mehāniski vai termiski iedarbojas uz materiāliem vai kas veic darbības ar materiāliem (piemēram, pārvietošanu, smidzināšanu, svēršanu vai iepakošanu), ieskaitot to mehāniskās detaļas, kas rada un piemēro spēku, un jebkādas īpaši ražotas pamatdetaļas. Šajā nodaļā ir ietverta arī fiksētu un pārvietojamu vai portatīvu ierīču ražošana neatkarīgi no tā, vai tās paredzētas lietošanai rūpniecībā, būvniecībā un inženierbūvniecībā, lauksaimniecībā vai mājsaimniecībā. Šajā nodaļā ietverta arī pasažieru vai kravas pārvadājumu transportlīdzekļu īpaša aprīkojuma ražošana norobežotās telpās.
      Šajā nodaļā īpašam nolūkam paredzētu iekārtu, piemēram, tādu iekārtu ražošana, kas izmantojamas tikai rūpniecībā vai mazās NACE rūpnieciskās ražošanas nozaru grupās, ir nodalīta no vispārēja pielietojuma iekārtu, t.i.,tādu iekārtu ražošanas, ko izmanto daudzās NACE  nozarēs.
      Šajā nodaļā ietilpst arī citur neklasificētu specializētu iekārtu ražošana, neatkarīgi no tā, vai tās izmanto ražošanas procesā, piemēram, atrakciju iekārtas, automātiskās ķegļu iekārtas u.c.
      Šī nodaļa neattiecas uz universāliem metāla izstrādājumiem (sk. 25. nodaļu), ar tiem saistītām vadības ierīcēm, datoriekārtām, mēraparātiem un testēšanas aparātiem, elektrosadales un kontroles aparātiem (sk. 26. un 27. nodaļu) un universāliem mehāniskajiem transportlīdzekļiem (sk. 29. un 30. nodaļu).

    • 29 Automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst pasažieru vai kravas pārvadāšanai paredzētu mehānisko transportlīdzekļu ražošana neatkarīgi no to dzinēja tipa. Tā ietver arī dažādu detaļu un piederumu, kā arī piekabju un puspiekabju ražošanu.
      Šajā nodaļā ietverto transportlīdzekļu apkope un remonts ir klasificēti klasē 45.20.
    • 30 Citu transportlīdzekļu ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst citu transportlīdzekļu ražošana, piemēram, kuģu būve un laivu ražošana, dzelzceļu ritošā sastāva un lokomotīvju, lidaparātu, kosmosa kuģu un to detaļu ražošana.
    • 31 Mēbeļu ražošana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst mēbeļu un saistītu izstrādājumu ražošana no jebkura materiāla, izņemot akmeni, betonu un keramiku. Mēbeļu ražošanas procesos izmanto materiālu veidošanas un sastāvdaļu komplektēšanas standartmetodes, ieskaitot griešanu, veidošanu un laminēšanu. Izstrādājuma dizains gan attiecībā uz estētiskām, gan funkcionālām īpašībām ir svarīgs ražošanas procesa aspekts.
      Daži no mēbeļu ražošanas procesiem ir līdzīgi tiem, kurus izmanto citās ražošanas nozarēs. Piemēram, griešanu un komplektēšanu lieto koka spāru ražošanā, kas ir klasificēta 16. nodaļā (Koksnes un koka izstrādājumu ražošana). Tomēr komplekso procesu dēļ koka mēbeļu ražošana ir nošķirama no koka izstrādājumu ražošanas. Līdzīgi metāla mēbeļu ražošanā izmanto metodes, ko pielieto arī velmētu izstrādājumu ražošanā, kas ir klasificēta 25. nodaļā (Metāla izstrādājumu ražošana). Plastmasas mēbeļu veidošanas process ir līdzīgs citu plastmasas izstrādājumu veidošanai. Tomēr plastmasas mēbeļu ražošanas tendence ir specializētu darbību veikšana.

    • 32 Cita veida ražošana Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst dažādu citur neklasificētu preču ražošana. Tā kā šī ir rūpnieciskās ražošanas atlikusī daļa, ražošanas procesi, izejmateriāli un saražoto preču izmantošana šajā nodaļā var būt ļoti dažāda, un parastie kritēriji klašu sagrupēšanai nodaļās šeit nav piemēroti.
    • 33 Iekārtu un ierīču remonts un uzstādīšana Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst apstrādes rūpniecībā ražoto preču specializēts remonts, lai atjaunotu iekārtas, aprīkojumu un citus izstrādājumus. Šeit ir ietverta arī šo izstrādājumu vispārēja vai regulāra apkope (t.i., tehniskā apkope), lai nodrošinātu to efektīvu darbību, novērstu avārijas un liekus remontdarbus.
      Šajā nodaļā ietilpst tikai specializēts remonts un apkope. Ļoti daudz remontu veic arī iekārtu, aprīkojuma un citu preču ražotāji – šajā gadījumā ar šādu remontu un ražošanu saistītās vienības klasificē saskaņā ar pievienotās vērtības principu, atbilstoši kuram šīs apvienotās darbības bieži tiek saistītas ar preces ražošanu. To pašu principu piemēro apvienotai tirdzniecībai un remontam. 
      Iekārtu un aprīkojuma pārbūve vai rekonstrukcija tiek uzskatīta par ražošanu un ietilpst šajā sekcijā citās nodaļās.
      To preču remontu un apkopi, kuras izmanto gan kā ražošanas līdzekļus, gan arī kā patēriņa preces, parasti klasificē kā mājsaimniecības preču remontu un apkopi (piemēram, biroja un mājsaimniecības mēbeļu remonts, sk. klasi 95.24).
      Šajā nodaļā ietilpst arī iekārtu specializētā uzstādīšana. Tomēr to iekārtu uzstādīšanu, kuras ir daļa no ēkām vai līdzīgām struktūrām, piemēram, elektroinstalāciju ierīkošanu, eskalatoru uzstādīšanu vai gaisa kondicionēšanas sistēmu ierīkošanu, klasificē kā būvniecību.
      Šajā nodaļā neietilpst:
      – rūpniecisko iekārtu tīrīšana, sk. klasi 81.22;
      – datoru un sakaru iekārtu remonts un apkope, sk. grupu 95.1;
      – mājsaimniecības preču remonts un apkope, sk. grupu 95.2.

  • D Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana Apraksts

    Šajā sadaļā ietilpst elektroenerģijas, dabasgāzes, tvaika, karstā ūdens un tamlīdzīga apgāde, izmantojot līniju, cauruļvadu un cauruļu pastāvīgu infrastruktūru (tīklu). Tīkla lielumi nav noteicošie; šī sadaļa attiecas arī uz elektroenerģijas, gāzes, tvaika, karstā ūdens un tamlīdzīgu apgādi rūpnieciskos parkos vai dzīvojamās ēkās.
    Tāpēc šajā sadaļā ietilpst elektrības un gāzes komunālo uzņēmumu darbība, kuri ražo, kontrolē un sadala elektroenerģiju vai gāzi. Šajā sadaļā ietilpst arī tvaika piegāde un gaisa kondicionēšana.
    Šajā sadaļā neietilpst ūdens un notekūdeņu komunālo uzņēmumu darbība, sk. 36. un 37. nodaļu. Šī sadaļa neattiecas arī uz gāzes transportēšanu (parasti lielos attālumos) pa cauruļvadiem.

  • E Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija Apraksts
    Šajā sadaļā ietilpst darbības, kas saistītas ar dažāda veida atkritumu, piemēram, cieto un cita veida rūpniecisko vai sadzīves atkritumu, apsaimniekošanu (ieskaitot savākšanu, apstrādi un izvietošanu), kā arī piesārņotu vietu pārvaldību. Atkritumu vai notekūdeņu pārstrādes procesā radušos produktus var vai nu izvietot, vai tos izmanto kā izejvielas citos ražošanas procesos. Šajā sadaļā ir iekļauta arī ūdensapgāde, jo to bieži veic saistībā ar uzņēmumiem, kas iesaistīti notekūdeņu attīrīšanā, vai to veic šādi uzņēmumi.
  • F Būvniecība Apraksts

    Šajā sadaļā ietilpst ēku un civilo inženierbūvju vispārējā un specializētā būvniecība. Tā ietver jauno būvniecību, remontdarbus, pārbūvi un renovāciju, saliekamo būvju vai konstrukciju montāžu būvlaukumā, kā arī pagaidu rakstura būvju būvniecību.
    Vispārējā būvniecība ir pilna cikla visu veidu dzīvojamo ēku, biroju ēku, veikalu un citu sabiedrisku un pakalpojumu ēku, lauksaimniecības ēku u.c. ēku būvniecība vai civilo inženierbūvju, piemēram, automaģistrāļu, ielu, tiltu, tuneļu, dzelzceļu, lidlauku, ostu un citu hidrobūvju, apūdeņošanas sistēmu, kanalizācijas sistēmu, rūpniecības komplekso būvju, cauruļvadu un elektrolīniju, sporta būvju u.c. būvniecība.
    Šos darbus var veikt uz pašu rēķina, kā arī par atlīdzību vai uz līguma pamata. Par daļu no būvdarbiem un dažreiz pat par visu būvniecības apjomu var noslēgt apakšlīgumus. Šajā sadaļā ir klasificētas vienības, kas uzņemas vispārējo atbildību par būvniecības projektu.
    Šī sadaļa ietver arī ēku remontdarbus un inženierdarbus.
    Šī sadaļa ietver pilna cikla ēku būvniecību (41. nodaļa), civilo inženierbūvniecību (42. nodaļa), kā arī specializētus būvdarbus, ja tos veic tikai kā daļu no būvniecības procesa (43. nodaļa).
    Būvmašīnu ar operatoru iznomāšana tiek klasificēta kā īpaša būvniecības darbība, ko veic ar šo būvmašīnu.
    Šī sadaļa ietver arī būvniecības projektu attīstīšanu ēkām vai inženierbūvēm, apvienojot finanšu, tehniskos un cilvēku resursus, lai īstenotu būvniecības projektus turpmākai pārdošanai. Ja šīs darbības veic nevis būvniecības konstrukciju turpmākai pārdošanai, bet to ekspluatācijai (piemēram, telpu izīrēšanai šajās ēkās, ražošanas darbībām šajos uzņēmumos), attiecīgā vienība tiek klasificēta nevis šajā sadaļā, bet gan atbilstoši tās operatīvajai darbībai, t.i., nekustamais īpašums, ražošana u.c.

  • G Vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība; automobiļu un motociklu remonts Apraksts

    Šajā sadaļā ietilpst jebkāda veida preču vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (t.i., pārdošana bez pārveidošanas) un ar preču pārdošanu saistītu pakalpojumu sniegšana. Vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība ir preču izplatīšanas procesa pēdējais posms. Šajā sadaļa ietilpst arī automobiļu un motociklu remonts.Tirdzniecība bez pārveidošanas ietver arī parastās ar tirdzniecību saistītās darbības, kā piemēram, preču šķirošanu, sakārtošanu un komplektēšanu, preču sajaukšanu (samaisīšanu), iepildīšanu pudelēs (var ietvert arī pudeļu mazgāšanu pirms pildīšanas), iepakošanu, sadalīšanu un pārsaiņošanu izplatīšanai mazākās partijās, uzglabāšanu (ieskaitot arī saldētu vai atdzesētu produktu uzglabāšanu).
    45. nodaļa ietver visas darbības, kas saistītas ar automobiļu un motociklu pārdošanu un remontu, bet 46. un 47.nodaļa ietver pārējo tirdzniecību. 46. nodaļa (vairumtirdzniecība) un 47. nodaļa (mazumtirdzniecība) atšķiras pēc dominējošā klientu tipa.
    Vairumtirdzniecība ir jaunu un lietotu preču tālākpārdošana (pārdošana bez pārveidošanas) mazumtirgotājiem, kā arī citiem uzņēmumiem – rūpnieciskiem, komerciāliem, institucionāliem vai profesionāliem lietotājiem, vai citiem vairumtirgotājiem. Šeit ietverta arī vairumtirdzniecības aģentu vai starpnieku darbība, kuri darbojas preču iepirkšanā šiem uzņēmumiem vai nodarbojas ar šo uzņēmumu produkcijas realizāciju. Šajā sadaļā ir iekļauti preču vairumtirgotāji, kas pārņem īpašumtiesības uz precēm, ko tie pārdod, piemēram, vairumtirdzniecības lieltirgotāji, rūpnieciskie izplatītāji, eksportētāji, importētāji un kooperatīvas pircēju apvienības, firmu realizācijas nodaļas un pārdošanas biroji (izņemot mazumtirdzniecības veikalus), kurus uztur ražotnes vai ieguves uzņēmumi atsevišķi no ražošanas vietām, lai nodarbotos ar marketingu un tirgotu savus izstrādājumus, ne tikai pieņemt pasūtījumus un nodrošināt produkcijas nosūtīšanu tieši no ražotnēm vai ieguves uzņēmumiem. Šī sadaļa ietver arī starpniekus, komisijas lieltirgotājus, aģentus, pircēju un kooperatīvās apvienības, kas iesaistīti lauksaimniecības produktu vairumtirdzniecībā. 
    Vairumtirgotāji bieži sakomplektē, sašķiro un sakārto preces lielās partijās, pārkrauj, sadala, pārsaiņo un pārdala mazākās partijās, piemēram, farmaceitiskos līdzekļus; uzglabā, atdzesē, piegādā un uzstāda preces, iesaistās pārdošanas veicināšanā savu klientu labā un produktu etiķešu izstrādē. 
    Mazumtirdzniecība ir jaunu un lietotu preču tālākpārdošana (pārdošana bez pārveidošanas), ko veic veikalos, lielveikalos, kioskos, stendos galvenokārt plašai sabiedrībai personiskam vai mājsaimniecības patēriņam vai lietošanai, kā arī mazumtirdzniecība, ko veic uzņēmumi, kas izpilda tirdzniecību pa pastu vai interneta veikalos, apkārtceļojošie sīktirgotāji, ielu tirgotāji, patērētāju kooperatīvi, izsoļu nami u.c. Lielākā daļa mazumtirgotāju iegūst īpašumtiesības uz precēm, ko tie pārdod, bet daži darbojas kā aģenti preču īpašnieka interesēs un veic preču pārdošanu par atlīdzību vai uz līguma pamata.

     

  • H Transports un uzglabāšana Apraksts

    Šī sadaļa ietver pasažieru vai kravas transporta pakalpojumus, ko sniedz dzelzceļa, cauruļvadu, automobiļu, ūdens vai gaisa transports, neatkarīgi no tā, vai tos veic pēc grafika vai bez tā, un palīgdarbības, piemēram, termināļu un stāvvietu pakalpojumu nodrošināšanu, kravu apstrādi, uzglabāšanu u.c. Šī sadaļa ietver transportlīdzekļu iznomāšanu ar vadītāju vai operatoru, kā arī pasta un kurjeru darbību.
    Šajā sadaļā neietilpst:
    – transportlīdzekļu, izņemot automobiļus, kapitālremonts vai pārbūve, sk. grupu 33.1;
    – ceļu, dzelzceļu, ostu, lidlauku būvniecība, apkope un remonts, sk. 42. nodaļu;
    – automobiļu apkope un remonts, sk. klasi 45.20;
    – transportlīdzekļu iznomāšana bez vadītāja vai operatora, sk. grupas 77.1, 77.3.

  • I Izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi Apraksts
    Šajā sadaļā ietilpst viesu un ceļotāju nodrošināšana ar īslaicīgas apmešanās vietām, kā arī tūlītējai lietošanai paredzētu gatavu ēdienu un dzērienu nodrošināšana. Šīs sadaļas ietvaros sniegto papildpakalpojumu apjoms un veids var būt ļoti dažāds.
    Šajā sadaļā neietilpst ilgtermiņa izmitināšanas nodrošināšana, piemēram, pamata dzīvesvietas nodrošināšana, kas ir klasificēta L sadaļā kā operācijas ar nekustamo īpašumu. Nav ietverta arī tādu ēdienu un dzērienu sagatavošana, kuri vai nu nav paredzēti tūlītējai lietošanai, vai tiek pārdoti ar neatkarīgu izplatīšanas kanālu starpniecību, piemēram, veicot vairumtirdzniecību vai mazumtirdzniecību. Šo ēdienu sagatavošana ir klasificēta kā pārtikas ražošana (C sadaļā).
  • J Informācijas un komunikācijas pakalpojumi Apraksts

    Šī sadaļa ietver informācijas un kultūras produktu izstrādi un izplatīšanu, šo produktu raidīšanas vai izplatīšanas līdzekļu nodrošināšanu, informācijas tehnoloģiju, datu apstrādes u.c. informācijas pakalpojumus.
    Šajā sadaļā ietvertās galvenās darbības ir izdevējdarbība (58.nodaļa), ieskaitot datorprogrammatūras tiražēšanu, kinofilmu un skaņu ierakstu producēšana (59. nodaļa), radio un televīzijas programmu izstrāde un apraide (60. nodaļa), telekomunikācijas pakalpojumi (61. nodaļa), informācijas tehnoloģiju un datoru pakalpojumi (62.nodaļa) un citi informācijas pakalpojumi (63. nodaļa).
    Izdevējdarbība ietver autortiesību uz darbiem (informācijas produktiem) iegūšanu un šo darbu publicēšanu plašai sabiedrībai, veicot (vai organizējot) šo darbu izdošanu un izplatīšanu dažādos veidos. Šī sadaļa ietver visus iespējamos izdošanas veidus (iespiežot, elektroniski vai audioformātā, internetā, kā multivides produktus, piemēram, CD-ROM rokasgrāmatas u.c.).
    Darbības, kas saistītas ar TV programmu veidošanu un izplatīšanu, ir klasificētas nodaļās 59, 60 un 61, attēlojot dažādus šā procesa posmus. Atsevišķus elementus, piemēram, kinofilmas, televīzijas seriālus, atsevišķus televīzijas raidījumus vai programmas u.c., producē, veicot darbības, kas klasificētas 59. nodaļā. Televīzijas kanāla programmu veidošana (komplektēšana) no 59. nodaļā producētajiem elementiem vai citiem elementiem ir ietverta 60. nodaļā (piemēram, tiešraidē pārraidāmo ziņu programmu veidošana). Programma ir viens raidījums vai atsevišķu raidījumu kopums, kas veidots ar kopēju nosaukumu un tiek izplatīts ar tehniskiem līdzekļiem. 60. nodaļa ietver arī šīs programmas pārraidīšanu, ko veic ražotājs. Sagatavoto televīzijas programmu izplatīšana, ko veic trešās personas, t.i., nemainot to saturu, ir ietverta 61. nodaļā. Šo 61. nodaļā ietverto izplatīšanu var veikt, izmantojot apraides sistēmas, satelītsistēmas vai kabeļsistēmas.

  • K Finanšu un apdrošināšanas darbības Apraksts
    Šī sadaļa ietver finanšu pakalpojumu sniegšanu, ieskaitot apdrošināšanu, pārapdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu, kā arī palīgdarbības finanšu pakalpojumu nodrošināšanai.
    Šī sadaļa ietver arī aktīvu turēšanu, piemēram, holdingkompāniju (pārvaldītājsabiedrību) darbību un trastu, fondu un līdzīgu finanšu vienību darbību.
    • 64 Finanšu pakalpojumu darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu Apraksts
      Šajā nodaļā ietilpst darbības, kas saistītas ar līdzekļu iegūšanu un pārdali, izņemot apdrošināšanu, pensiju uzkrāšanu vai obligāto sociālo apdrošināšanu.
      Piezīme: nacionālajai institucionālajai sistēmai varētu būt būtiska nozīme, nosakot šajā nodaļā ietilpstošo vienību klasifikāciju.
      • 64.1 Monetārā starpniecība Apraksts
        Šajā grupā ietilpst līdzekļu iegūšana pārvedu noguldījumu veidā, t.i., tādu līdzekļu iegūšana, kuri ir fiksēti naudas izteiksmē, kurus iegūst ikdienā un kuri, neatkarīgi no centrālo banku darbības, iegūti no resursiem, kas nav finanšu resursi.
      • 64.2 Holdingkompāniju darbība
      • 64.3 Līdzekļu apvienošana trastos, fondos un līdzīgās finanšu vienībās
        • 64.30 Līdzekļu apvienošana trastos, fondos un līdzīgās finanšu vienībās Aizvērt
          Šajā klasē ietilpst juridiskas personas, kas organizētas, lai kopējā fondā apvienotu vērtspapīrus vai citus finanšu aktīvus, neveicot vadību, akciju turētāju vai labuma guvēju uzdevumā. Vērtspapīru portfeļi ir pielāgoti, lai tiem būtu īpašas ieguldījumu pazīmes, piemēram, diversifikācija, risks, peļņas likme un cenu nepastāvība. Šīs vienības iegūst procentus, dividendes un citus īpašuma ienākumus, bet tām ir maza nodarbinātība vai tās vispār nav, un tām nav ieņēmumu no pakalpojumu pārdošanas. Šajā klasē ietilpst: – atvērtie ieguldījumu fondi (open-end investment funds); – slēgtie ieguldījumu fondi (closed-end investment funds); – paju kopieguldījumu fondi (unit investment trust funds); – ieguldījumi trastu, īpašumu vai finanšu starpnieku kontos, kurus pārvalda labuma guvēju uzdevumā, ņemot vērā trasta dibināšanas līguma, testamenta vai pārvaldīšanas līguma nosacījumus. Šajā klasē neietilpst: – fondu un trastu pakalpojumi, kas gūst ieņēmumus no preču vai pakalpojumu pārdošanas, sk. NACE klasi atbilstoši to pamatdarbībai; – holdingkompāniju darbība, sk. klasi 64.20; – pensiju uzkrāšana, sk. klasi 65.30; – fondu pārvaldīšana, sk. klasi 66.30.
      • 64.9 Citas finanšu pakalpojumu darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu Apraksts

        Šajā grupā ietilpst finanšu pakalpojumu darbības, izņemot darbības, kuras veic monetārās iestādes.
        Šajā grupā neietilpst:
        – apdrošināšana un pensiju uzkrāšana, sk. 65. nodaļu.

        • 64.91 Finanšu noma Apraksts

          Šajā klasē ietilpst:
          – nomas pakalpojumi, ja nomas termiņš aptuveni vienāds ar aktīvu paredzamo lietošanas ilgumu un nomnieks, noslēdzot līgumu, iegūst tiesības saņemts visus labumus no aktīvu lietošanas, kā ari uzņemas visus ar īpašumtiesībām saistītos riskus. Īpašumtiesības uz aktīviem vēlāk var nodot citā īpašumā vai nenodot. Šāda noma aptver visas vai praktiski visas izmaksas, ieskaitot procentus.
          Šajā klasē neietilpst:
          – ekspluatācijas (operatīvais) līzings, sk. 77. nodaļu, atbilstoši iznomāto preču veidam.

        • 64.92 Citi kreditēšanas pakalpojumi Apraksts

          Šajā klasē ietilpst:
          – tādu finanšu pakalpojumu sniegšana, kas galvenokārt saistīti ar aizdevumu izsniegšanu, ko veic iestādes, kuras nesniedz monetārās starpniecības pakalpojumus un kuras kredītu var piešķirt dažādos veidos, piemēram, kā aizdevumu, hipotēku, kredītkartes u.c., nodrošinot ar šādiem pakalpojumiem:
          • patēriņa kredīta izsniegšana;
          • starptautiskās tirdzniecības finansēšana;
          • ilgtermiņa finansējums ražošanai;
          • naudas aizdevumu izsniegšana ārpus banku sistēmas;
          • kredītu izsniegšana mājokļa iegādei, ko veic specializētas iestādes, kuras nepieņem noguldījumus;
          • lombardu pakalpojumi (pawnshops, pawnbrokers).
          Šajā klasē neietilpst:
          – kredītu izsniegšana mājokļa iegādei, ko veic specializētas iestādes, kuras pieņem noguldījumus, sk. klasi 64.19;
          – ekspluatācijas (operatīvais) līzings, sk. 77. nodaļu, atbilstoši iznomāto preču veidam;
          – dotāciju piešķiršana, ko veic sabiedriskās organizācijas, sk. klasi 94.99.

        • 64.99 Citur neklasificētas finanšu pakalpojumu darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu Aizvērt
          Šajā klasē ietilpst: – citi finanšu pakalpojumi, kas galvenokārt saistīti ar līdzekļu sadali, izņemot aizdevumu izsniegšanu: • faktūrkreditēšana; • mijmaiņas darījumi (swaps), iespēju līgumi (options) un citu potenciālo risku ierobežošanas pasākumi (hedging); • dzīvības apdrošināšanas pārpirkšanas sabiedrību (viatical settlement companies) darbība. – investīciju darbība uz sava rēķina, piemēram, riska kapitāla kompāniju darbība, investīciju sabiedrību darbība Šajā klasē neietilpst: – finanšu noma, sk. klasi 64.91; – darījumi ar vērtspapīriem citu uzdevumā, sk. klasi 66.12; – nekustamā īpašuma tirdzniecība, iznomāšana un izīrēšana, sk. 68.nodaļu; – vekseļu pieņemšana apmaksai, neveicot parāda uzpirkšanu, sk. klasi 82.91; – dotāciju piešķiršana, ko veic sabiedriskās organizācijas, sk. klasi 94.99.
    • 65 Apdrošināšana, pārapdrošināšana un pensiju uzkrāšana, izņemot obligāto sociālo apdrošināšanu Apraksts
      Šī nodaļa ietver mūža rentes un apdrošināšanas polišu noformēšanu un prēmiju ieguldīšanu, lai izveidotu finanšu aktīvu portfeli, kas izmantojams pret paredzamiem atlīdzības pieprasījumiem. Tā ietver arī tiešo apdrošināšanu un pārapdrošināšanu.
    • 66 Finanšu pakalpojumus un apdrošināšanas darbības papildinošas darbības Apraksts

      Šajā nodaļā ietilpst pakalpojumu sniegšana, kuri attiecas uz finanšu pakalpojumiem vai ir cieši saistīti ar tiem, bet paši nav finanšu pakalpojumi. Šīs nodaļas pamatiedalījums veikts atbilstoši finanšu darījumu vai piešķirtā finansējuma veidiem.

      • 66.1 Finanšu pakalpojumus papildinošas darbības, izņemot apdrošināšanuun pensiju uzkrāšanu Apraksts
        Šajā grupā ietilpst fizisku vai elektronisku tirgu apgādāšana, lai veicinātu krājumu, akciju iespēju līgumu, obligāciju vai preču līgumu pirkšanu un pārdošanu.
        • 66.11 Finanšu tirgus vadīšana Aizvērt
          Šajā klasē ietilpst finanšu tirgu darbība un uzraudzība, izņemot to, ko veic valsts iestādes, piemēram: – preču līgumu biržas (commodity contract exchange); – standartizētu preču nākotnes līgumu biržas (futures commodity contract exchange); – vērtspapīru biržas; – fondu biržas; – akciju vai preču iespēju līgumu biržas (stock or commodity options exchange).
        • 66.12 Operācijas ar vērtspapīriem Aizvērt
          Šajā klasē ietilpst: – darījumi finanšu tirgos citu uzdevumā (piemēram, biržas mākleru darbība) un ar tiem saistītās darbības; – vērtspapīru mākleru darbība; – preču līgumu mākleru darbība; – valūtas maiņas punktu darbība u.c. Šajā klasē neietilpst: – darījumi tirgos uz pašu rēķina, sk. klasi 64.99; – vērtspapīru portfeļa pārvaldīšana uz līguma pamata vai par atlīdzību, sk. klasi 66.30.
        • 66.19 Citas finanšu pakalpojumus papildinošas darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu Apraksts

          Šajā klasē ietilpst citur neklasificētas finanšu pakalpojumus papildinošas darbības, piemēram:
          – finanšu darījumu apstrāde un norēķinu veikšana, arī attiecībā uz darījumiem ar kredītkartēm;
          – konsultatīvie pakalpojumi ieguldījumu jautājumos;
          – hipotēku konsultantu un mākleru darbība.
          Šajā klasē ietilpst arī:
          – uzticības personu, fiduciāru un aizbildnības pakalpojumi par atlīdzību vai uz līguma pamata.
          Šajā klasē neietilpst:
          – apdrošināšanas aģentu un mākleru darbība, sk. klasi 66.22;
          – fondu pārvaldīšana, sk. klasi 66.30.

      • 66.2 Apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu papildinoša darbība Apraksts
        Šajā grupā ietilpst aģentu (t.i., mākleru) darbība, pārdodot mūža rentes un apdrošināšanas polises vai sniedzot citus ar darbinieku pabalstiem, apdrošināšanu un pensijām saistītus pakalpojumus, piemēram, atlīdzības pieprasījumu nokārtošana un trešo personu pārvaldība.
      • 66.3 Fondu pārvaldīšana
        • 66.30 Fondu pārvaldīšana Aizvērt
          Šajā klasē ietilpst vērtspapīru portfeļu un fondu pārvaldīšana par atlīdzību vai uz līguma pamata, piemēram: – kopfondu pārvaldīšana; – citu ieguldījumu fondu pārvaldīšana; – pensiju fondu pārvaldīšana.
  • L Operācijas ar nekustamo īpašumu Apraksts
    Šī sadaļa ietver izīrētāju, aģentu un/vai mākleru darbības vienā vai vairākās jomās – nekustamā īpašuma pārdošana vai pirkšana, nekustamā īpašuma iznomāšana, citu ar nekustamo īpašumu saistītu pakalpojumu sniegšana, piemēram, nekustamā īpašuma novērtēšana vai nekustamā īpašuma fiduciāru darbība. Šajā sadaļā klasificētās darbības var veikt ar savu vai nomātu īpašumu, par atlīdzību vai uz līguma pamata. Šeit ietilpst arī objektu būvniecība apvienojumā ar šādu objektu īpašumtiesību saglabāšanu vai iznomāšanu.
    Šī sadaļa ietver nekustamā īpašuma pārvaldnieku darbību.
  • M Profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi Apraksts
    Šī sadaļa ietver specializētas profesionālās, zinātniskās un tehniskās darbības. Lai veiktu šīs darbības, vajadzīgs augsts apmācības līmenis, un, tās veicot, lietotājiem kļūst pieejamas specializētas zināšanas un prasmes.
  • N Administratīvo un apkalpojošo dienestu darbība Apraksts
    Šī sadaļa ietver dažādas darbības, ar kurām tiek atbalstītas vispārējas saimnieciskas darbības. Šīs darbības atšķiras no M sadaļā klasificētajām, jo to galvenais mērķis nav specializētu zināšanu nodošana.
  • O Valsts pārvalde un aizsardzība; obligātā sociālā apdrošināšana Apraksts
    Šajā sadaļā ietilpst valsts līmeņa darbības, ko parasti veic valsts pārvalde: tiesību aktu ieviešana un juridiskā interpretācija, to atbilstoša reglamentēšana, kā arī uz tiem balstītu programmu pārvaldība, likumdošana, nodokļu politika, valsts aizsardzība, sabiedriskā kārtība un drošība, imigrācijas pakalpojumi, ārlietas un valdības programmu pārvaldība. Šajā sadaļā ietilpst arī obligātā sociālā apdrošināšana.
    Juridiskais vai institucionālais statuss nav noteicošais faktors, kura dēļ darbība būtu jāklasificē šajā sadaļā, – drīzāk tas ir atkarīgs no darbības būtības, kā tas ir raksturots iepriekšējā punktā. Tas nozīmē, ka uz darbībām, kas klasificētas citur NACE klasifikācijā, šī sadaļa neattiecas pat tad, ja tās veic valsts iestādes. Piemēram, skolu sistēmas pārvalde (t.i., izglītības sistēmas vispārējā vadība, kontrole, mācību programmas) tiek ietverta šajā sadaļā, bet pati apmācība netiek (sk.P sadaļu), un cietuma slimnīcas vai militārās slimnīcas ir klasificētas pie veselības aprūpes (sk.Q sadaļu). Līdzīgi dažas šajā sadaļā aprakstītās darbības var veikt nevalstiskas iestādes.Šajā sadaļā ietilpst arī obligātā sociālā apdrošināšana.
  • P Izglītība Apraksts
    Šī sadaļa ietver jebkāda līmeņa izglītību vai profesionālo izglītību, kas dod iespēju apgūt jebkādu profesiju. Apmācību var veikt mutiski vai rakstiski, kā arī pa radio, vai izmantojot televīziju, internetu vai saraksti.

    Šajā sadaļā ietilpst dažāda līmeņa izglītības programmu apguve regulārās izglītības iestādēs, kā arī pieaugušo izglītošanas un analfabētisma likvidēšanas programmas u.c. Šajā sadaļā ietilpst arī militārās skolas un akadēmijas, cietumu skolas u. c. mācību iestādes attiecīgajos līmeņos. Šī sadaļa ietver gan valsts, gan privātās izglītības iestādes.
    Katra sākotnējās izglītības līmeņa klase ietver skolēnu ar fiziskās vai garīgās attīstības traucējumiem speciālo izglītošanu.
    Šajā sadaļā kategorijas ir iedalītas, ņemot vērā izglītības līmeņus, kas noteikti 1997. gada Starptautiskā standartizētā izglītības klasifikācijā (ISCED). To izglītības iestāžu darbība, kuras nodrošina mācību kursus ISCED 0 līmenī, ir klasificēta klasē 85.10, ISCED 1.līmenī – klasē 85.20, ISCED 2. – 3.līmenī – grupā 85.3, ISCED 4.līmenī – klasē 85.41 un ISCED 5. – 6.līmenī – klasē 85.42.
    Šajā sadaļā ietilpst arī apmācība, kas saistīta galvenokārt ar sporta un atpūtas pasākumiem, piemēram, tenisu vai golfu, un izglītības atbalsta darbības.
  • Q Veselība un sociālā aprūpe Apraksts
    Šajā sadaļā ietilpst veselības aprūpe un sociālā palīdzība. Minētās darbības ir ļoti dažādas, sākot no veselības aprūpes, ko nodrošina apmācīti profesionāli medicīnas darbinieki slimnīcās un citās iestādēs, ietverot aprūpi ar izmitināšanu, kas joprojām zināmā mērā ir saistīta ar veselības aprūpi, līdz sociālajai palīdzībai, neiesaistot veselības aprūpes speciālistus.
  • R Māksla, izklaide un atpūta Apraksts
    Šī sadaļa ietver ļoti dažādas darbības, kas atbilst dažādām plašas sabiedrības kultūras, izklaides un atpūtas interesēm, tostarp izrādes, muzeju darbību, azartspēles, sporta un atpūtas pasākumus.
  • S Citi pakalpojumi Apraksts
    Šī sadaļa (kā atlikusī kategorija) ietver organizāciju darbību, datoru, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības preču remontu un dažādus citur neklasificētus individuālus pakalpojumus.
  • T Mājsaimniecību kā darba devēju darbība; pašpatēriņa preču ražošana un pakalpojumu sniegšana individuālajās mājsaimniecībās
  • U Ārpusteritoriālo organizāciju un institūciju darbība