Aptauja
Attēls ar kreisajā pusē portatīvo datoru, labajā pusē aptaujas nosaukums ar baltiem burtiem

Pirmdien, 8. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par Latvijas iedzīvotāju interneta lietošanu: biežumu, mērķiem un citiem ar interneta lietošanu saistītiem jautājumiem.

Iedzīvotāju aptauja notiks no 8. janvāra līdz 26. maijam, un tajā iekļauti 8,5 tūkstoši respondentu vecumā no 16 līdz 74 gadiem, aptverot visus Latvijas reģionus. Aptauja notiks divās kārtās.

Pirmajā kārtā – no 8. janvāra līdz 16. februārim respondentiem būs pieejama e-anketa.

Apsekojuma izlasē iekļautie iedzīvotāji, kuri saņems vēstuli ar uzaicinājumu piedalīties aptaujā, varēs aizpildīt e-anketu vietnē e.csp.gov.lv. Lai autorizētos, būs jāizmanto internetbanka, e-paraksts vai e-identifikācijas karte.

Konsultācijas par e-anketas aizpildīšanu būs pieejamas no 8. janvāra līdz 16. februārim darba dienās no pl. 10.00 līdz 18.00 pa bezmaksas tālruni 80008811 vai e-pastu – ikt@csp.gov.lv.

Otrajā kārtā – no 19. februāra līdz 26. maijam – intervijas.

Ja līdz 16. februārim e-anketa nebūs aizpildīta, tad no 19. februāra līdz 26. maijam tiks veikta telefonintervija vai intervija klātienē respondenta dzīvesvietā.

Intervētāja identitāti iespējams pārbaudīt CSP tīmekļa vietnē vai pa iepriekš minēto bezmaksas tālruni. CSP garantē aptaujā iegūtās informācijas konfidencialitāti.

Iedzīvotāju interneta lietošanas apsekojums ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu notiek jau 20. gadu, un tā rezultāti ļauj sekot tam, kā attīstījusies interneta lietošana Latvijā un kā mainījušies iedzīvotāju interneta lietošanas paradumi. Iegūtie dati tiek izmantoti informācijas tehnoloģiju politikas veidošanā, Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) aprēķinam, kas atspoguļo ES dalībvalstu panākto progresu digitalizācijas jomā, kā arī Latvijas Nacionālā attīstības plānā izvirzīto mērķu novērtēšanai.

2023. gada apsekojuma rezultāti liecina, ka:
  • interneta pieslēgums bija 93 % mājsaimniecību, augstākā interneta pieejamība reģionos bija Pierīgā, kur internets pieejams 95 % mājsaimniecību;
  • regulāro interneta lietotāju (vismaz reizi nedēļā) skaits turpināja pieaugt un sasniedza 91,4 %, salīdzinot ar 2022. gadu, pieaugums par 1,4 procentpunktiem;
  • populārākie interneta izmantošanas mērķi bija internetbankas lietošana (91 %), e-pasta lietošana (88 %) un ziņu sūtīšana ziņapmaiņas lietotnēs (86 %);
  • visbiežāk iedzīvotāji internetā iegādājās apģērbus, apavus vai aksesuārus (56 %), pirka elektropreces vai sadzīves tehniku (24 %), izmantoja ēdienu piegādes no restorāniem vai citiem ēdināšanas uzņēmumiem (23 %) un iegādājās kosmētiku, skaistumkopšanas produktus (22 %).

Plašāka informācija par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju lietošanu mājsaimniecībās pieejama oficiālās statistikas portāla sadaļā “IKT mājsaimniecībās”.

Mediju jautājumi:

Komunikācijas daļa
media [at] csp.gov.lv