Aptauja
Attēls ar kreisajā pusē portatīvajiem datoriem, labajā puse aptaujas nosaukums

Pirmdien, 23. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) uzsāk ikgadējo iedzīvotāju aptauju par interneta lietošanu: biežumu, mērķiem un citiem ar interneta lietošanu saistītiem jautājumiem.

Iedzīvotāju aptauja notiks no 23. janvāra līdz 8. jūnijam, un tajā iekļauti 8,5 tūkstoši respondentu vecumā no 16 līdz 74 gadiem, aptverot visus Latvijas reģionus. Aptauja notiks divās kārtās.

Pirmajā kārtā – no 23. janvāra līdz 28. februārim respondentiem būs pieejama e-anketa.

Apsekojuma izlasē iekļautie iedzīvotāji, kuri saņems vēstuli ar uzaicinājumu piedalīties aptaujā, varēs aizpildīt e-anketu vietnē e.csp.gov.lv. Lai autorizētos, būs jāizmanto internetbanka, e-paraksts vai e-identifikācijas karte.

Konsultācijas par e-anketas aizpildīšanu būs pieejamas no 23. janvāra līdz 28. februārim darba dienās no pl. 10.00 līdz 18.00 pa bezmaksas tālruni 80008811 vai e-pastu – ikt@csp.gov.lv.

Otrajā kārtā – no 1. marta līdz 8. jūnijam – intervijas.

Ja līdz 28. februārim e-anketa nebūs aizpildīta, tad no 1. marta līdz 8. jūnijam tiks veikta telefonintervija vai intervija klātienē respondenta dzīvesvietā.

Intervētāja identitāti iespējams pārbaudīt CSP tīmekļa vietnē vai pa iepriekš minēto bezmaksas tālruni. CSP garantē aptaujā iegūtās informācijas konfidencialitāti.

Iedzīvotāju interneta lietošanas apsekojums ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu notiek jau 19. gadu, un tā rezultāti ļauj sekot tam, kā attīstījusies interneta lietošana Latvijā un kā mainījušies iedzīvotāju interneta lietošanas paradumi. Iegūtie dati tiek izmantoti informācijas tehnoloģiju politikas veidošanā, Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) aprēķinam, kas atspoguļo ES dalībvalstu panākto progresu digitalizācijas jomā, kā arī Latvijas Nacionālā attīstības plānā izvirzīto mērķu novērtēšanai.

2022. gada apsekojuma rezultāti liecina, ka:

  • interneta pieslēgums bija 91 % mājsaimniecību, augstākā interneta pieejamība reģionos bija Rīgā, kur internets pieejams 94 % mājsaimniecību;
  • regulāro interneta lietotāju (vismaz reizi nedēļā) skaits turpināja pieaugt, un 2022. gadā sasniedza 90 % un, salīdzinot ar 2021. gadu, bija audzis par 0,3 procentpunktiem;
  • populārākie interneta izmantošanas mērķi bija internetbankas lietošana (82 %), e-pasta lietošana (78 %) un ziņu sūtīšana ziņapmaiņas lietotnēs (78 %);
  • visbiežāk iedzīvotāji internetā iegādājās apģērbus, apavus vai aksesuārus (56 %), izmantoja ēdienu piegādes no restorāniem vai citiem ēdināšanas uzņēmumiem (25 %), pirka elektropreces vai sadzīves tehniku (23 %), kosmētiku, skaistumkopšanas produktus (20 %).

Plašāka informācija par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju lietošanu mājsaimniecībās pieejama Oficiālās statistikas portāla sadaļā “Informācijas tehnoloģijas”.

Mediju jautājumi:
Komunikācijas daļa
E-pasts: media@csp.gov.lv
Tālr.: 67366621, 27880666